home button research button  
 

Home > Education > History Fair Winners 2006

Cen-Tex History Fair 2006 Winning Entries

See Online Photo Gallery

First and Second Place winners advance to the Texas History Day competition.

SENIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st Place—Copperas Cove High School
The Voice Who Spoke for Justice
Justin Good
2nd Place—Home School
Before Brown: The Case of Hedgpeth vs. The New Jersey Board of Education
Brandice Nelson

SENIOR GROUP PERFORMANCE

1st Place—Copperas Cove High School
Irish Rebel, Irish Patriot, Irish Hero
Ashley McLendon
Daniel Waggoner
Lauren Cox
Travis Creek
Trent Jones

SENIOR GROUP EXHIBIT

1st Place—Copperas Cove High School
Children of the Dragon
Gloria Castorena
Jenna Pergande
Nikki Lockhart

SENIOR GROUP DOCUMENTARY

1st Place—Copperas Cove High School
Resistance from the Pulpit
Audrey Lentz
Austin Fullmer
Kara Kemp

SENIOR HISTORICAL PAPER

1st Place—Copperas Cove High School
The Year of the Snake
Maria Etienne

 

JUNIOR INDIVIDUAL INTERPRETIVE WEBSITE

1st Place—Fulmore Middle School
Alexander the Great: The Battle of Guagemela,
Leo Schuster

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

1st Place—Fulmore Middle School
John Kerry Stand in History
Anton Plauche-Capers
2nd Place—Grisham Middle School
Eritrea: A Land of Many Struggles
Christi Barr
3rd Place—O. Henry Middle School
Lyndon Baines Johnson and Civil Rights
Allison Wills

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY

1st Place—Copperas Cove Junior High School
The Melody of Protest
Cheyenne Fullmer
Katie Cranfill
Shelby Campbell
2nd Place—Copperas Cove Junior High School
Travelin’ Down Freedom’s Main Line
Dominick Scott
John Horton

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

1st Place—O. Henry Middle School
Winston Churchill
Jonathan Box
2nd Place—Copperas Cove Junior High School
Mexicans, Go Home!
Christopher Hunter

JUNIOR GROUP PERFORMANCE

1st Place—Copperas Cove Junior High School
The First Strike
Cole Ingram
Elizabeth Hasse
Katie Greenwood
Robert Wiginton

JUNIOR INDIVIDUAL EXHIBIT

1st Place—Grisham Middle School
The Business of One of Us Better Be the Business of All of Us:
How Maime Till-Mobley Took a Stand
Kelsey Balch
2nd Place—O. Henry Middle School
The Last Stands of the Battle of Little Big Horn
Ben Porter
3rd Place—O. Henry Middle School
West Virginia Coal Mine War
Julian Hendler

JUNIOR GROUP EXHIBIT

1st Place—Copperas Cove Junior High School
Freedom Flyers
Adam Smith
Cody Hoskinson
Jacob Crites
Kevin Boes
Seth Kendrick
2nd Place—Copperas Cove Junior High School
Nuclear Showdown
Anthony Spears
Matthew Garrett
Matthew Sinclair
3rd Place—O. Henry Middle School
The Road to Crawford
Jack Queen
Travis Moore
3rd Place—O. Henry Middle School
Small Person, Big Hero
Caroline Mann
Christina Baselice
Mary Elizabeth Taylor

JUNIOR HISTORICAL PAPER

1st Place—Fulmore Middle School
The Suez Canal Crisis of 1956
Anna McCorquodale
2nd Place—Grisham Middle School
A Stand in the Air: Amelia Earhart
Nicki Jacks
3rd Place—Fulmore Middle School
Using Life as a Weapon
Emily Finkelstine

See Past Winners: 2005

Last Updated July 13, 2006